Brezplačna dostava nad €139,00
Izdelke lahko vrnete v 30 dneh brez navedbe razloga
Garancija vračila denarja
Mortonov nevrom: vzroki, zdravljenje in nasveti glede tekaških copat

Mortonov nevrom: vzroki, zdravljenje in nasveti glede tekaških copat

13. 7. 2023 6 min. branja

Mortonovo stopalo ali kadar so živci stopala in prstov na nogi v težavah. Kako se kaže, kakšno je zdravljenje in katere tekaške copate izbrati v primeru Mortonovega nevroma?

Mortonov nevrom, znan tudi kot Mortonova metatarzalgija , je zdravstvena težava, povezana z živci v stopalu in prstih na nogah oziroma z njihovim stiskanjem. Ime je dobila po Dudleyju J. Mortonu, ameriškem ortopedu, ki je prvi opisal to bolezen. Mortonovo stopalo je dokaj pogost zaplet in lahko prispeva k nekaterim težavam s stopali. Pa si pobliže poglejmo kakšne so lahko te težave!

Kaj se zgodi s stopalom pri Mortonovem nevromu?

To je boleče stanje, ki prizadene podplat, najpogosteje področje med tretjim in četrtim prstom. Na teh mestih je tkivo okoli enega od živcev, ki vodijo do prstov, odebeljeno. To povzroči utesnitev tega živca, s tem povezano ostro in pekočo bolečino v podplatu in vnetje. V prizadetih prstih lahko čutite zbadanje, pekoč občutek, mravljinčenje ali celo odrevenelost.

Simptomi Mortonovega stopala

Pri Mortonovi nevralgiji simptomi niso vidni na prvi pogled, tako kot na primer pri kladivastem prstu. Kdaj moramo biti na to pozorni ali kaj pomeni utesnitev živca?

  • Občutek, da stojite na skali v čevlju
  • Pekoča bolečina v podplatu stopala, ki običajno prehaja tudi v prste na nogi
  • Mravljinčenje ali celo odrevenelost prstov na nogah
  • Pogosto pojavljanje žuljev ali mehurjev na podplatu, tako po hoji kot po teku
  • Nestabilnost stopala in gležnja zaradi nezmožnosti pravilnega stopanja
  • Razbremenitev stopala in olajšanje od bolečine se pojavita šele po sezuvanju čevlja

Glavni vzroki Mortonovega nevroma

Kot smo že omenili, Mortonovo stopalo nastane zaradi draženja živca med kostmi prstov na nogah. Najpogostejši vzrok tega vnetja je pretiran pritisk na prste, živce med njimi in podplat. Nekatere pogoste dejavnosti lahko povzročijo in prispevajo k nastanku. Te vključujejo:

  • Nošenje čevljev z visoko peto ali zelo ozkih čevljev, v katerih so prsti na nogah stisnjeni skupaj.
  • Dejavnosti, ki močno obremenjujejo stopala, med katere na žalost spada tudi tek
  • Poklici, ki zahtevajo celodnevno gibanje na nogah
  • Nekatere anomalije stopala, ki vplivajo na pravilno gibanje stopala - plosko stopalo, visok stopalni lok, kladivaste prste, vreznine ali posledice poškodb stopala

Kako se zdravi Mortonovo stopalo?

Zdravljenje vključuje zgodnje diagnosticiranje in iskanje vzroka težave. Jemanje protibolečinskih zdravil vam lahko prinese kratkoročno olajšanje, vendar se ne boste znebili vnetja in tek bo postal bolj muka kot veselje. Takoj ko opazite kakršne koli simptome Mortonovega sindroma, obiščite zdravnika. Prej ko bo zdravnik postavil diagnozo Mortonovega sindroma in začel zdravljenje, prej se bodo vaša stopala spet počutila dobro.

Katere načine zdravljenja lahko predlaga vaš zdravnik, da bodo vaši naslednji koraki brez bolečin?

1) Zamenjajte obutev iz ozke v široko

Čevlji s široko konstrukcijo lahko zmanjšajo pritisk na prizadeti živec, saj imajo več prostora spredaj in bolje porazdelijo težo, ko stopate nanje. Kupite širše modele čevljev za tek in vsakodnevno nošenje. Danes so zelo priljubljeni minimalistični čevlji ali bosonogi čevlji, ki simulirajo hojo z bosimi nogami. Vendar ne pozabite, da prehod na bosonogo obutev zahteva prilagoditveno obdobje, saj pri tem uporabljate druge mišice kot pri nošenju običajnih čevljev.

2) Posebni vložki za čevlje

Zdravnik vam lahko priporoči nošenje posebnega ortopedskega vložka s tako imenovano "metatarzalno blazinico". Za tek so nato prosto dostopni vložki za čevlje, ki zagotavljajo podporo stopalu in ohranjajo prste v pravilnem položaju.  

3) Fizioterapija

Fizioterapevt postane vaš najpomembnejši partner na poti k okrevanju. Poskrbel bo za posebne masaže, se osredotočil na tehnike mehkih tkiv, vam pomagal pri mobilizaciji sklepov in vam glede na resnost stanja priporočil usmerjeno zdravljenje z udarnim ali radialnim valom, da bi pospešil proces zdravljenja in ublažil bolečine.

4) Primerne vaje

Za zdravljenje stopala morate aktivno vaditi in dosledno delati s prizadetim stopalom ne le pri fizioterapevtu, temveč tudi doma, kar vključuje - raztezanje, pozicioniranje in vključevanje senzomotoričnih vaj. Čeprav se sliši zapleteno in bo trdo delo večinoma na vas, vam ni treba skrbeti. Fizioterapevt vam bo pomagal pri vajah in pravilni izvedbi ter poskrbel, da bo zdravljenje potekalo v pravi smeri.

5) Kineziotaping

Koristen učinek ima tudi kineziotaping stopala. Pravilna namestitev kinezio trakov bo zagotovila podporo in pravilno poravnavo prečnega loka ter tako ublažila bolečine v kosteh za prsti na nogah in živcih pod njimi. Kinesiotaping of the foot also has a beneficial effect. 

6) Kirurška odstranitev živca

V skrajnem primeru, ko se bolečina ne izboljša niti s konzervativnim zdravljenjem, se poseže po kirurškem posegu. Ta vključuje odstranitev prizadetega dela živca.

Ali je mogoče preprečiti Mortonovo stopalo?

Dobra novica - da, je! Za vas imamo nekaj nasvetov:

  • Izogibajte se pogostemu nošenju tesnih čevljev ali čevljev z visoko peto.
  • Raje obujte čevlje s širokim prstnim delom, da bo v tem predelu dovolj prostora za prste 
  • V raztezanje vključite mobilizacijske vaje in raztezanje prstov na nogah ali masažo stopal
  • Med okrevanjem preventivno obiskujte fizioterapijo
  • Priskrbite si nastavljive nogavice, ki spodbujajo okrevanje stopal z ločevalniki prstov
  • Poskrbite za nego in higieno stopal, vključno z rednim čiščenjem in preverjanjem morebitnih nepravilnosti

In katere tekaške copate izbrati?

Mortonov nevrom je pojav, ki žal ne izgine čez noč. In priznajmo si, nihče ne uživa v teku z bolečimi ali mravljinčastimi stopali. Izbira prave tekaške obutve je v takem primeru še toliko bolj ključnega pomena. Katere lastnosti tekaških copat je treba pri tem preveriti?  

  • Široka konstrukcija: copati s širokim prstnim delom nudijo stopalom več prostora in zmanjšujejo pritisk na prste na nogah 
  • Večja velikost: Velikost vaših tekaških čevljev naj bo približno 0,5 do 1,5 velikosti večja od velikosti vaših običajnih čevljev. Po nekaj prehojenih kilometrih stopalo v čevlju nabrekne in se razširi, zato potrebuje več prostora.
  • Petni padec: Meri se v milimetrih in je razlika med peto in prsti. Manjši kot je, bolj naraven korak omogoča čevelj. Ni nujno, da tečete s copati "nič", ampak si prizadevajte za tekaške copate z nižjim padcem, približno med 4 in 8 mm.
  • Optimalno blaženje: komponente blaženja iz pene v srednjem podplatu poskrbijo za mehkejše stike s tlemi. Pri Mortonovem stopalu je za večje udobje priporočljivo imeti tekaške copate s srednjim ali višjim blaženjem.

Top4Running NASVET: Kaj pomeni blaženje pri tekaških copatih in zakaj je v nekaterih primerih dober pomočnik, v drugih pa slab?