Brezplačna dostava nad €139,00
Izdelke lahko vrnete v 30 dneh brez navedbe razloga
Garancija vračila denarja
Tekaški copati za ploska stopala

Tekaški copati za ploska stopala

22. 9. 2023 5 min. branja

Ploska stopala motijo velik del tekaške populacije. Ste tudi vi med temi tekači? Preberite, kdaj lahko plosko stopalo prinaša težave, katere tekaške copate nositi in zakaj je pomemben pregled stopal.

Morda boste presenečeni, ko boste izvedeli, da so ploska stopala do neke mere normalna, čeprav preveč demonizirana, in ne vplivajo negativno na življenje tekača. Pravzaprav se stopala večine ljudi med hojo rahlo odklanjajo navznoter. To je naravna reakcija stopala, da bi našlo ravnotežje in ohranilo stabilnost. Težava se pojavi, ko je stopalo močno plosko - takrat občutimo bolečine v mišicah in sklepih stopal. V takem primeru so mehke strukture že prilagojene na neustrezno stanje stopala in njegove napačne vzorce. Noga prvenstveno stopa na notranjo stran stopala, ki se močno odkloni in mora nositi velik del telesne teže. To povzroča prej omenjene bolečine in pritisk na sklepe, zlasti kolena in kolke, ter vpliva tudi na pravilno držo.  

Če imate ploska stopala - in pri tem mislimo na močno ploska stopala - je pomembno, da izberete tekaške copate, ki vam nudijo ustrezno podporo, stabilnost in udobje. V osnovi lahko izberete dve vrsti tekaških copat, in sicer:

1) Tekaški copati s podporo pronaciji

Prva vrsta tekaškega copata, ki ga lahko izberete, je čevelj s podporo pronaciji. Pronacija in plosko stopalo sta tesno povezana. V obeh primerih se gleženj in celotno stopalo zvijata navznoter. Tekaški copati s podporo pronaciji so trši, zagotavljajo podporo stopalu v predelu stopalnega loka in imajo optimalno blažilno plast v srednjem podplatu. Ne pozabite, da obutev s podporo pronaciji za vas ne bo rešila težave s ploskim stopalom, temveč bo le ublažila nelagodje pri teku, saj bo tekaškemu loku nudila podporo, ki jo potrebuje. 

Med tekači priljubljeni copati za pronatorje:

altra_timp_4_běžecké_boty

2) Minimalistični tekaški copati

Minimalistična obutev je danes vse bolj priljubljena. Toda kaj pravzaprav pomeni ta izraz? Gre za obutev, ki zaradi svoje konstrukcije omogoča naraven korak, izkorišča celoten potencial stopala in pozitivno vpliva na plosko stopalo, pronacijo in supinacijo. 

Toda pozor, ta vrsta obutve zahteva prilagoditveno obdobje. Če bi na vsakem teku takoj začeli nositi minimalistično obutev, bi bil to šok za vaše telo. Šok, ki bi lahko povzročil bolečine v mečih, kolenih ali ahilovi tetivi. Zakaj obstaja takšno tveganje? Ker sodelujejo mišične in živčne skupine, ki v običajnih copatih "spijo", saj nimajo spodbude za delovanje, niso v uporabi. Skratka, v minimalističnih čevljih morate trdo delo opravljati samo vi in vaša stopala. Dobro je, da minimalistične čevlje menjate s tistimi, ki ste jih vajeni, in jih uporabljate za krajše teke na mehkejših površinah, na primer v gozdu. Čeprav se boste na začetku soočili z izzivom, se govori, da ko se enkrat navadite na minimalistične copate, ne boste več želeli teči v drugih. 

Minimalistične tekaške copate lahko razdelimo v dve kategoriji:

Copati z nizkim ali ničelnim padcem

Padec od pete do prstov pri tekaških čevljih pomeni razliko v količini blaženja. Nižja kot je ta številka, bolj naraven korak pri teku omogoča vaš čevelj. In naraven je točno to, kar potrebujete. Najbolj prodajani so ti modeli: 

Bosonogi čevlji ali bosonogi tek

Za bosonogi tek ali bosonogo obutev, ki simulira tek z bosimi nogami, sta potrebna trening in potrpežljivost. Ne morete se zanašati na blaženje, zaščito ali podporo. Če se vam ne ljubi teči bosi, nič hudega. Namesto tega vam priporočamo, da vključite hojo z bosimi nogami, kjerkoli vam to okolje dopušča - na travi na vrtu, na travniku ali na gozdni jasi. Za tek in hojo je za mehke in neravne površine primeren čevelj za bosonogi tek Merrell Vapor Glove. 

merrell_běžecké_boty

Analiza hoje

Če sumite na nepravilnosti pri teku in ne veste, katere tekaške copate izbrati, je priporočljivo, da opravite diagnostiko hoje. Izvedeli boste o morebitni nepravilni naravnanosti gležnja, porazdelitvi teže med korakom, razmerju obremenitve obeh strani telesa in drugih zanimivostih. Običajno jo izvajajo v specializiranih športnih centrih ali pri fizioterapevtih. 

Ne pozabite, da ima vsak človek drugačna stopala in da tisto, kar ustreza enemu tekaču z ravnimi stopali, morda ne bo ustrezalo drugemu. V primeru nelagodja in bolečin se posvetujte s podiatrom ali fizioterapevtom, da se osredotočite na najpomembnejšo stvar, to je aktivno reševanje vaše težave: posebne vaje, raztezanja, aktivacije itd.


SVETOVANJE O IZDELKIH